Dopłata do samochodów elektrycznych
Pojazdy elektryczne zyskują popularność także na polskich drogach. Jazda tego rodzaju autami przynosi wiele korzyści – to nie tylko oszczędności dla właściciela, ale również troska o środowisko naturalne. W związku z tym coraz częściej pojawiają się korzystne oferty dopłaty do samochodów elektrycznych. Wybierz się do naszego salonu sprzedaży w Krakowie i poznaj szczegóły oferty programu „Mój elektryk”!
Samochody elektryczne są oznakowane zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Zgodnie z ustawą o elektromobilności kierowcy mogą poruszać się buspasami, jeszcze szybciej poruszając się po mieście, unikając najbardziej zakorkowanych ulic. Przywilejem dla właścicieli elektryków jest także darmowe parkowanie na obszarze płatnych stref parkingowych. Mówiąc o korzyściach z wyboru takich pojazdów, należy wspomnieć również o rządowych dopłatach do zakupu samochodu elektrycznego. Pozwalają one zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Czym jest program „Mój elektryk”?
„Mój elektryk” to program rządowy, którego podstawowy cel to udzielenie wsparcia wszystkim osobom zainteresowanym zakupem pojazdu przyjaznego dla środowiska naturalnego. Wsparcie jest udzielane w formie dopłaty do samochodów elektrycznych. Wnioski o dopłatę mogą być składane przez osoby fizyczne. W przyszłości z takiej możliwości mogą skorzystać również przedsiębiorstwa, instytucje i samorządy. Dotacje na zakup elektryka, ujęte w programie „Mój elektryk”, obejmują również usługi leasingu – finansowane są opłaty wstępne i transferowe.
Przewidywane rządowe dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego są bardzo wysokie. Jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej, możesz uzyskać dofinansowanie nawet na 18 750 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą otrzymać dopłatę jeszcze wyższą – nawet do 27 000. Warto pamiętać, że wnioski o dopłatę do samochodów elektrycznych w programie „Mój elektryk” są składane po zakupie auta, które musi być zarejestrowane w Polsce i ubezpieczone.
Warto wiedzieć, że program obejmuje zakup samochodów zeroemisyjnych – takich jak SERES 3 – czyli zasilanych energią elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach poprzez wcześniejsze ich naładowanie za pomocą podpięcia do stałego źródła zasilania lub zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru. Proces ubiegania się o dofinansowanie jest niezwykle prosty – wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można składać drogą internetową. Wszystkie formalności zostają ograniczone do minimum.
Jak ładować samochód elektryczny?
Auto elektryczne można ładować zarówno w domu czy w pracy, jak i w publicznych punktach ładowania. W przypadku, gdy chcemy samodzielnie naładować pojazd, wymagane jest przyzwolenie pracodawcy lub zarządcy budynku. Jest to z pewnością rozwiązanie tańsze, jednak jeśli chcesz wybrać się w dłuższą trasę swoim elektrykiem, warto skorzystać z sieci publicznej. Pamiętaj, że każdy samochód zelektryfikowany możesz ładować prądem przemiennym. W przypadku aut wyłącznie elektrycznych, istnieje także możliwość naładowania ich prądem stałym, który ma znacznie większą moc. Publiczne dostępne punkty ładowania oferują możliwość ładowania samochodu elektrycznego ładowarkami ze złączami AC (prąd przemienny) i złączami DC (prąd stały). Ładowanie prądem stałym odbywa się znacznie szybciej niż w przypadku prądu przemiennego, z uwagi na fakt, że ładowarki DC posiadają większą moc. Większa moc ładowarki to także krótszy czas ładowania auta elektrycznego. Musisz jednak pamiętać, jaką moc maksymalną może przyjąć Twój samochód. Jeśli chodzi o stacje ładowania, zarządzane są one przez różnych operatorów. Obecnie w Polsce można naładować elektryka w 1712 stacjach ładowania, z czego 1176 z nich to ładowarki AC, a 536 to ładowarki DC. W zależności od operatora, aktywacja usługi ładowania przebiega w inny sposób.
Osoby zainteresowane kredytem, leasingiem lub wynajmem długoterminowym
samochodu marki SERES z uwzględnieniem dotacji z programu Mój Elektryk
zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Finansowań
Klaudia Kemona-Przybyło
tel. 600 516 405
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji odnośnie samego programu dopłat można uzyskać tutaj